Více než polovina letošních čerstvých držitelů magisterských a inženýrských titulů z Masarykovy univerzity v období kolem letních promocí už věděla, jakou práci bude v nejbližší době dělat! Na 35 % z nich už pracovalo a 23 % vědělo, kde pracovat bude. Necelá ¼ zatím práci neměla, ale chtěla ji hledat. U absolventů, kteří zatím nemají práci, navíc převládá spíše optimismus. Nezaměstnanosti se příliš neobávají.

Absolventy MU čeká o něco vyšší výplata než v roce 2014. „Jejich průměrný hrubý nástupní plat činí letos 26 005 korun, což oproti předcházejícímu roku představuje nárůst o 561 korun. Nejlépe jsou na tom tradičně informatici, u nichž se průměr hrubého nástupního platu pohybuje lehce nad 45 000 korun,“ uvedl vedoucí absolventského průzkumu Jaroslav Nekuda ze Střediska vědeckých informací na Ekonomicko-správní fakultě MU.  Druhý nejvyšší nástupní plat mohou očekávat ekonomové a na konci žebříčku v letošním roce skončili absolventi Právnické a Filozofické fakulty.

Kromě vysokých nástupních platů mají informatici i další výhodu: práci získávají velice snadno. Potíže s hledáním místa mělo jen necelých deset procent zaměstnaných respondentů Fakulty informatiky. Na ostatních fakultách pociťovalo obtíže přes 20 % dotazovaných. Jako „poměrně obtížné“ hodnotilo získání práce téměř 40 procent zaměstnaných respondentů filozofické fakulty.

„Zajímavý je velice malý podíl varianty odpovědi ‚velice obtížné‘, který byl v průměru na úrovni jen jednoho procenta,“ podotkl Nekuda. Filozofové se také potýkají s tím, že spolu s kolegy z Fakulty sociálních studií začínají pracovat nejčastěji v zaměstnání mimo studovaný obor. Na celé Masarykově univerzitě panuje vysoký soulad mezi získaným vzděláním a jeho uplatněním v praxi – téměř 85 %. Čerství absolventi Filozofické fakulty ovšem najdou práci v oboru pouze v 60 % případů. „Nejvěrnější oboru jsou pak, stejně jako loni, informatici, lékaři a právníci,“ dodal Nekuda.

Většina absolventů je také spokojená s tím, co jim domovská fakulta dala „do života“. Se studiem na Masarykově univerzitě bylo spokojeno 70 % letošních absolventů, což je asi o dvě procenta víc než loni. Většina z nich si také podle vlastního hodnocení našla perspektivní zaměstnání. O něco méně optimističtí jsou v tomto směru pouze absolventi Filozofické a Pedagogické fakulty. Celkově však mezi všemi absolventy vysoce převažují pozitivní očekávání.

Údaje vyplynuly z letošní studie, které se aktivně zúčastnilo 939 letošních absolventů prezenčního magisterského a navazujícího magisterského studia, což představuje 39% návratnost.

Podzim v Brně s Janáčkem

5. mezinárodní divadelní a hudební festival JANÁČEK BRNO 2016 nabídne ve dnech 7. října – 18. října 2016  více než dvě desítky špičkových produkcí ve dvanácti brněnských sálech. Držitelé Karty absolventa MU mohou uplatnit zajímavé slevy! Číst více

Chcete se dál vzdělávat? Pořádáme kurzy pro každou věkovou skupinu

Touha po vědění nemá hranice. Masarykova univerzita je univerzitou na celý život. V rámci celoživotního vzdělávání přivítáme 20 000 studentů ročně. Buďte jedním z nich! Číst více

Zaměstnavatelé, hledáte schopné studenty a absolventy? Vyzkoušejte JobCheckIN!

Spojit se s talentovanými studenty a absolventy nemusí být vždycky jednoduché. Kariérní portál Masarykovy univerzity JobCheckIN by ale propast, která zeje mezi akademickým světem a trhem práce, měl uzavřít. Zjistěte, co umí. Číst více