Více než polovina letošních čerstvých držitelů magisterských a inženýrských titulů z Masarykovy univerzity v období kolem letních promocí už věděla, jakou práci bude v nejbližší době dělat! Na 35 % z nich už pracovalo a 23 % vědělo, kde pracovat bude. Necelá ¼ zatím práci neměla, ale chtěla ji hledat. U absolventů, kteří zatím nemají práci, navíc převládá spíše optimismus. Nezaměstnanosti se příliš neobávají.

Absolventy MU čeká o něco vyšší výplata než v roce 2014. „Jejich průměrný hrubý nástupní plat činí letos 26 005 korun, což oproti předcházejícímu roku představuje nárůst o 561 korun. Nejlépe jsou na tom tradičně informatici, u nichž se průměr hrubého nástupního platu pohybuje lehce nad 45 000 korun,“ uvedl vedoucí absolventského průzkumu Jaroslav Nekuda ze Střediska vědeckých informací na Ekonomicko-správní fakultě MU.  Druhý nejvyšší nástupní plat mohou očekávat ekonomové a na konci žebříčku v letošním roce skončili absolventi Právnické a Filozofické fakulty.

Kromě vysokých nástupních platů mají informatici i další výhodu: práci získávají velice snadno. Potíže s hledáním místa mělo jen necelých deset procent zaměstnaných respondentů Fakulty informatiky. Na ostatních fakultách pociťovalo obtíže přes 20 % dotazovaných. Jako „poměrně obtížné“ hodnotilo získání práce téměř 40 procent zaměstnaných respondentů filozofické fakulty.

„Zajímavý je velice malý podíl varianty odpovědi ‚velice obtížné‘, který byl v průměru na úrovni jen jednoho procenta,“ podotkl Nekuda. Filozofové se také potýkají s tím, že spolu s kolegy z Fakulty sociálních studií začínají pracovat nejčastěji v zaměstnání mimo studovaný obor. Na celé Masarykově univerzitě panuje vysoký soulad mezi získaným vzděláním a jeho uplatněním v praxi – téměř 85 %. Čerství absolventi Filozofické fakulty ovšem najdou práci v oboru pouze v 60 % případů. „Nejvěrnější oboru jsou pak, stejně jako loni, informatici, lékaři a právníci,“ dodal Nekuda.

Většina absolventů je také spokojená s tím, co jim domovská fakulta dala „do života“. Se studiem na Masarykově univerzitě bylo spokojeno 70 % letošních absolventů, což je asi o dvě procenta víc než loni. Většina z nich si také podle vlastního hodnocení našla perspektivní zaměstnání. O něco méně optimističtí jsou v tomto směru pouze absolventi Filozofické a Pedagogické fakulty. Celkově však mezi všemi absolventy vysoce převažují pozitivní očekávání.

Údaje vyplynuly z letošní studie, které se aktivně zúčastnilo 939 letošních absolventů prezenčního magisterského a navazujícího magisterského studia, což představuje 39% návratnost.

Časopis ABSOLVENT přináší rozhovory se zajímavými absolventy či pedagogy, novinky i vzpomínky. Číst více

Chcete se dál vzdělávat? Pořádáme kurzy pro každou věkovou skupinu

Touha po vědění nemá hranice. Masarykova univerzita je univerzitou na celý život. V rámci celoživotního vzdělávání přivítáme 20 000 studentů ročně. Buďte jedním z nich! Číst více

Podzim v Brně s Janáčkem