Jako vůbec první česká vysoká škola podepsala Masarykova univerzita memorandum o spolupráci se spolkem Wikimedia Česká republika – českou pobočkou nadace Wikimedia, která provozuje a pomáhá rozvíjet nejrozšířenější internetovou encyklopedii Wikipedie.

Obě strany se zavázaly společně na Wikipedii doplňovat a upravovat informace spojené s brněnskou univerzitou. „Otevřený přístup k informacím patří k základním předpokladům moderního vzdělávání a je také jednou z hodnot, které Masarykova univerzita dlouhodobě zastává. Wikipedie má v této oblasti důležitou roli, a naše univerzita proto má zájem s ní úzce spolupracovat,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

„S tím, jak roste počet článků na české Wikipedii, se do popředí začíná dostávat otázka kvality. Tu můžeme zvyšovat ve spolupráci s českými kulturními a vzdělávacími institucemi. Z tohoto hlediska je Masarykova univerzita jedním z našich nejdůležitějších partnerů,“ řekl Vojtěch Dostál, předseda spolku Wikimedia Česká republika.

Univerzita už od počátku roku 2015 úzce spolupracuje s brněnskými experty na Wikipedii v čele s Markem Blahušem, který mimo jiné působí v Centru jazykového vzdělávání MU. Společně dali dohromady tým, jenž systematicky pracuje na doplňování informací o Masarykově univerzitě do internetové encyklopedie.

„Postupně připravujeme i doplňkové nástroje, jako je možnost v Informačním systému Masarykovy univerzity získat citační záznam k archivovaným závěrečným pracím ve formátu ihned použitelném ke zdrojování na Wikipedii,“ doplnil Blahuš.

Zároveň začala první školení pro studenty a zaměstnance na editaci hesel na Wikipedii. V plánu je i zřízení speciálního kurzu zaměřeného na výchovu budoucích wikipedistů – tedy aktivních přispěvatelů do internetové encyklopedie.

Mimo to už v rámci projektu Studenti píší Wikipedii vysokoškoláci v celé řadě předmětů pracují na vytváření hesel ze svého oboru. Týká se to například kurzů Současné skandinávské drama, Překlad v prostředí internetu či dvoudílného předmětu Křesťanství.

„Wikipedie mimo jiné umožňuje předávání informací od expertů – například studentů, absolventů či zaměstnanců Masarykovy univerzity – čtenářům z řad veřejnosti. V tomto ohledu je logické, že spolu univerzitní svět a virtuální wikisvět spolupracují. Univerzity jsou totiž s Wikipedií na jedné lodi šiřitelů vzdělání,“ doplnil Dostál.

Zdroj: online.muni.cz

Filmy studentů informatiky přilákaly více pozornosti než Hollywood

Běžný pátek večer, Univerzitní kino Scala je narvané k prasknutí. To promítají nějaký letní blockbuster? Ne! Právě začíná 16. ročník Filmového festivalu Fakulty informatiky MU, akce tak oblíbené, že se z učebny D3 na FI MU streamuje přímo do kina! Krátké... Číst více

Masarykova univerzita vydala od roku 1919 už 200 tisíc diplomů