Jako vůbec první česká vysoká škola podepsala Masarykova univerzita memorandum o spolupráci se spolkem Wikimedia Česká republika – českou pobočkou nadace Wikimedia, která provozuje a pomáhá rozvíjet nejrozšířenější internetovou encyklopedii Wikipedie.

Obě strany se zavázaly společně na Wikipedii doplňovat a upravovat informace spojené s brněnskou univerzitou. „Otevřený přístup k informacím patří k základním předpokladům moderního vzdělávání a je také jednou z hodnot, které Masarykova univerzita dlouhodobě zastává. Wikipedie má v této oblasti důležitou roli, a naše univerzita proto má zájem s ní úzce spolupracovat,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

„S tím, jak roste počet článků na české Wikipedii, se do popředí začíná dostávat otázka kvality. Tu můžeme zvyšovat ve spolupráci s českými kulturními a vzdělávacími institucemi. Z tohoto hlediska je Masarykova univerzita jedním z našich nejdůležitějších partnerů,“ řekl Vojtěch Dostál, předseda spolku Wikimedia Česká republika.

Univerzita už od počátku roku 2015 úzce spolupracuje s brněnskými experty na Wikipedii v čele s Markem Blahušem, který mimo jiné působí v Centru jazykového vzdělávání MU. Společně dali dohromady tým, jenž systematicky pracuje na doplňování informací o Masarykově univerzitě do internetové encyklopedie.

„Postupně připravujeme i doplňkové nástroje, jako je možnost v Informačním systému Masarykovy univerzity získat citační záznam k archivovaným závěrečným pracím ve formátu ihned použitelném ke zdrojování na Wikipedii,“ doplnil Blahuš.

Zároveň začala první školení pro studenty a zaměstnance na editaci hesel na Wikipedii. V plánu je i zřízení speciálního kurzu zaměřeného na výchovu budoucích wikipedistů – tedy aktivních přispěvatelů do internetové encyklopedie.

Mimo to už v rámci projektu Studenti píší Wikipedii vysokoškoláci v celé řadě předmětů pracují na vytváření hesel ze svého oboru. Týká se to například kurzů Současné skandinávské drama, Překlad v prostředí internetu či dvoudílného předmětu Křesťanství.

„Wikipedie mimo jiné umožňuje předávání informací od expertů – například studentů, absolventů či zaměstnanců Masarykovy univerzity – čtenářům z řad veřejnosti. V tomto ohledu je logické, že spolu univerzitní svět a virtuální wikisvět spolupracují. Univerzity jsou totiž s Wikipedií na jedné lodi šiřitelů vzdělání,“ doplnil Dostál.

Zdroj: online.muni.cz

Studenti medicíny se sešli po padesáti letech!

Je slunečný červnový den a na Komenského náměstí se shromáždilo téměř čtyřicet absolventů medicíny. Pozor, nejedná se jen tak o nějaké absolventy, ale o jubilanty roku 1966! Tohle je jejich desáté setkání – schází se pravidelně co pět let. Číst více

Zaměstnavatelé, hledáte schopné studenty a absolventy? Vyzkoušejte JobCheckIN!

Spojit se s talentovanými studenty a absolventy nemusí být vždycky jednoduché. Kariérní portál Masarykovy univerzity JobCheckIN by ale propast, která zeje mezi akademickým světem a trhem práce, měl uzavřít. Zjistěte, co umí. Číst více

Chcete se dál vzdělávat? Pořádáme kurzy pro každou věkovou skupinu

Touha po vědění nemá hranice. Masarykova univerzita je univerzitou na celý život. V rámci celoživotního vzdělávání přivítáme 20 000 studentů ročně. Buďte jedním z nich! Číst více