Jana Součka už od dětství fascinovala média. V roce 1992 se ale dala studovat jenom v Praze. Součástí přijímacích zkoušek byly talentové testy a přiložené texty. Souček do té doby nic nepublikoval, skončil tedy v Brně na právech. Svého snu o žurnalistice se ale nevzdal a dnes je z něj ředitel brněnského studia České televize.

Začalo to tím, že se v druháku přihlásil na konkurz do zpravodajství do tehdy vznikající první české komerční televize. A uspěl. Okamžitě ho vzali a hned začal točit.

Po promoci se sice zkusil živit jako právník, zároveň ale spolupracoval s brněnským Českým rozhlasem. „Žádný z brněnských právníků neměl tu drzost jít tam odpovídat na živé dotazy posluchačů. Mně v mých 23 letech ale nechyběla,“ zavzpomínal Jan Souček. Díky tomu dostal nabídku pokračovat v rozhlasu jako editor.

„Dnes už bych se právem neuživil, všechno je jinak. Snažím se aspoň uchovávat základní přehled, ale po dvaceti letech v médiích už jsem víc mediální člověk,“ prohlásil Souček.

A teď už nedělá dokonce ani ve zpravodajství. Jako ředitel brněnské České televize zastupuje spíše roli manažera. Svoji současnou pozici ale bere jako velkou výzvu a po moderování se mu nestýská.

Navíc chce ještě rozšířit spolupráci s českými univerzitami. V České televizi je totiž spousta místa pro stážisty. „A tím nemyslím jen studenty mediálních studií a žurnalistiky. Televize poptává ekonomy, produkční, elektrotechniky, střihače, kameramany, grafiky a řadu dalších profesí,“ upřesnil Jan Souček.

Celý rozhovor s Janem Součkem najdete na online.muni.cz

Masarykova univerzita vydala od roku 1919 už 200 tisíc diplomů

Kdyby se měli všichni sejít na jednom místě, potřebovali by k tomu deset fotbalových stadionů velikosti pražského Edenu. Masarykova univerzita od roku 1919 vydala svým absolventům už 200 tisíc diplomů. Víc než polovina při tom byla udělena po roce 2000,... Číst více

Univerzita se spojila s encyklopedií Wikipedie