Jana Součka už od dětství fascinovala média. V roce 1992 se ale dala studovat jenom v Praze. Součástí přijímacích zkoušek byly talentové testy a přiložené texty. Souček do té doby nic nepublikoval, skončil tedy v Brně na právech. Svého snu o žurnalistice se ale nevzdal a dnes je z něj ředitel brněnského studia České televize.

Začalo to tím, že se v druháku přihlásil na konkurz do zpravodajství do tehdy vznikající první české komerční televize. A uspěl. Okamžitě ho vzali a hned začal točit.

Po promoci se sice zkusil živit jako právník, zároveň ale spolupracoval s brněnským Českým rozhlasem. „Žádný z brněnských právníků neměl tu drzost jít tam odpovídat na živé dotazy posluchačů. Mně v mých 23 letech ale nechyběla,“ zavzpomínal Jan Souček. Díky tomu dostal nabídku pokračovat v rozhlasu jako editor.

„Dnes už bych se právem neuživil, všechno je jinak. Snažím se aspoň uchovávat základní přehled, ale po dvaceti letech v médiích už jsem víc mediální člověk,“ prohlásil Souček.

A teď už nedělá dokonce ani ve zpravodajství. Jako ředitel brněnské České televize zastupuje spíše roli manažera. Svoji současnou pozici ale bere jako velkou výzvu a po moderování se mu nestýská.

Navíc chce ještě rozšířit spolupráci s českými univerzitami. V České televizi je totiž spousta místa pro stážisty. „A tím nemyslím jen studenty mediálních studií a žurnalistiky. Televize poptává ekonomy, produkční, elektrotechniky, střihače, kameramany, grafiky a řadu dalších profesí,“ upřesnil Jan Souček.

Celý rozhovor s Janem Součkem najdete na online.muni.cz

Najít manažery pro zdravotnictví je obtížné

Před sedmi lety vznikla v Brně soukromá oční klinika NeoVize. Její zakladatel Petr Kocian, absolvent Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity, se totiž spolu s kolegou rozhodl rozjet vlastní zdravotnické zařízení. Tehdy měl za sebou dlouholetou... Číst více

Vést lidi je jako učit angličtinu