Mimořádný dar od jednoho ze svých absolventů získala v uplynulých dnech Právnická fakulta Masarykovy univerzity. Významný podnikatel v oblasti energetiky Daniel Křetínský daroval své domovské fakultě tři miliony korun na podporu právního vzdělávání a právní vědy. Jde o největší peněžní dar od absolventa v historii fakulty.

„Peníze jsou určeny především na podporu vzdělávání a vědy v oblasti právní romanistiky, studentskou odbornou činnost, rozvoj doktorského studia, nové vybavení budovy fakulty a také na přípravu a vydání publikace ke 100. výročí založení naší fakulty,“ přiblížila některé z aktivit, které se budou z daru hradit, děkanka Právnické fakulty MU Markéta Selucká.

Donátorství je například ve Spojených státech amerických u úspěšných absolventů běžné. Snaží se tak podpořit svou alma mater, na níž získali vzdělání, které jim mimo jiné umožnilo stát se třeba podnikateli, politiky či umělci. „Vrací tak svým způsobem to, co před léty sami obdrželi. Snaží se, aby díky jejich úspěchu mohli získat velmi dobré vzdělání i další studenti těchto univerzit. V České republice to však zatím není běžný jev,“ podotkla Selucká.

Daniel Křetínský absolvoval na Právnické fakultě MU magisterské studium v oboru Právo v roce 1998 a v roce 1999 získal na téže fakultě titul doktora práv (JUDr.). Jeho současné aktivity jsou zaměřeny především na oblast energetiky. Je majoritním vlastníkem české energetické skupiny Energetický průmyslový holding, a. s. (EPH), která působí v šesti evropských státech a zaměstnává téměř 25 tisíc lidí.

Právnická fakulta MU má zájem spolupracovat také s dalšími svými úspěšnými absolventy. Vytváří proto jejich síť a v letošním roce uspořádala už druhý ročník absolventského setkání. Fakulta navazuje také užší spolupráci například formou praxí a stáží nejlepších studentů v právních odděleních podniků, které úspěšní absolventi vlastní nebo vedou.

Zdroj: online.muni.cz

Hledejte v přehledu všech absolventů

Podívejte se na seznam všech absolventů od založení univerzity. Můžete vyhledat své spolužáky a prostřednictvím aplikace pro absolventy aktualizovat svoje kontakty. Číst více

Zaměstnavatelé, hledáte schopné studenty a absolventy? Vyzkoušejte JobCheckIN!

Spojit se s talentovanými studenty a absolventy nemusí být vždycky jednoduché. Kariérní portál Masarykovy univerzity JobCheckIN by ale propast, která zeje mezi akademickým světem a trhem práce, měl uzavřít. Zjistěte, co umí. Číst více

Televize nepotřebuje jenom žurnalisty, ale i ekonomy, grafiky a řadu dalších profesí

Jana Součka už od dětství fascinovala média. V roce 1992 se ale dala studovat jenom v Praze. Součástí přijímacích zkoušek byly talentové testy a přiložené texty. Souček do té doby nic nepublikoval, skončil tedy v Brně na právech. Svého snu o žurnalistice... Číst více