Běžný pátek večer, Univerzitní kino Scala je narvané k prasknutí. To promítají nějaký letní blockbuster? Ne! Právě začíná 16. ročník Filmového festivalu Fakulty informatiky MU, akce tak oblíbené, že se z učebny D3 na FI MU streamuje přímo do kina! Krátké filmy studentů IT tak do Scaly přitáhly více diváků než kdejaké hollywoodské megahity.

Letošní ročník festivalu s podtitulem „Chceš to taky?“ přilákal kolem tisícovky diváků. Necelých pět set zamířilo do kina Scala, zbylí se rozdělili do tří učeben na FI MU.

„Většina filmů vznikla v rámci předmětu PV110: Základy filmové řeči, na který navazuje předmět PV113: Produkce audiovizuálního díla. Oba si může zapsat kterýkoliv student MU,“ vysvětluje moderátor večera Jakub Špiřík.

Výchova a převýchova

Nad Filmovým festivalem drží záštitu laboratoře LEMMA pod vedením docenta Petra Sojky, který sdružuje asi desítku nadšenců produkujících krátkometrážní filmy. Tito lidé se rekrutují většinou z absolventů předchozích ročníků, kterým atmosféra festivalové produkce a možnost vyjádření se filmem učarovala natolik, že ji chtějí rozvíjet a získané zkušenosti předávat dále.

„Festival vznikl před šestnácti lety ze zápočtové přehlídky prací studentů předmětu Softwarové elektronické publikace, ve kterém jsem jeden rok změnil zaměření z multimédií na produkci videí a uviděl jsem, jaké nadšení vytváření vlastních krátkých filmů u studentů vyvolává. Dneska již na festival může nabídnout film kdokoliv, kdo je nebo byl studentem MU a vyjádřil se filmovou řečí v krátkometrážním snímku do osmi minut,“ říká docent Sojka.

„Je to cílený posun výuky směrem k `flipped learning', tedy způsobu výuky, kdy se do popředí staví spíše student a jeho aktivita a snaha porozumět tomu, jak to doopravdy je s komunikací filmem. Pedagog se snaží postupně posouvat do povzdálí, odkud sleduje pokroky svých studentů a povzbuzuje je k překonání sama sebe,“ vysvětluje docent Sojka.

Mezi absolventy jsou i tací, kterým filmová zkušenost nasměrovala i další profesní dráhu. Jako příklad z mnohých: v letošním kurzu měla diskusní večer, a pak v odborné komisi festivalu zasedla, studentka dokumentaristiky FAMU Kristýna Bartošová, která pro festival ještě jako studentka MU v roce 2009 natočila prvotinu film Pokušení. Nedávno dostala prestižní cenu Pavla Kouteckého za celovečerní dokument Nebezpečný svět Rajka Dolečka

„Filmáč“, jak mu studenti přezdívají, se setkal s tak pozitivním ohlasem, že každým rokem roste a roste. Rozhodně ale není jenom o zábavě.

„Protože produkce jednotlivých filmů i festivalu vyžaduje netriviální komunikační úsilí, součinnost a organizační schopnosti, je současná dvojice předmětů vyučovaných na FI, ve které vzniká většina filmů, takovými zakuklenými kurzy soft skills,“ upřesňuje Sojka a s úsměvem dodává: „Je to zážitková pedagogika.  Zážitek si každý odnese tím větší, čím se o svůj snímek či přípravu festivalu zasloužil.“

Složitá organizace

Předmět PV113 Produkce audiovizuálního díla mělo letos zapsáno 27 studentů, z nichž drtivá většina podílí i na přípravě festivalu.

Přípravných týmů je hned šest: vlastní organizace, propagace, tým připravující vizuál a veškeré tiskoviny, tým realizující trailer a moderátorská videa, tým zodpovídající za připravenost techniky, promítání a letos i přenos do Scaly, a tým připravující festivalový web. Každý má svého garanta, který každý týden dává návrhy řešení a reportuje ostatním pokroky, kterých tým dosáhl.

„Přenos ve vysoké kvalitě byl zajištěn přes internet, přesněji přes univerzitní počítačovou síť. To na naší fakultě umí kolegové z laboratoře Sitola. Na příští ročník to plánujeme zopakovat,“ říká Sojka.

Paralelní promítání ve třech posluchárnách na fakultě už nedostačovalo zájmu návštěvníků, loni museli sedět na schodech. Volba tedy padla na Scalu. Navíc kvalita promítání a ozvučení je v Univerzitním kině Scala nadstandardní. Celkově byla výzva s digitálním přenosem a možnost pohodlné sedačky v univerzitním kině přijímána pozitivně až obdivně.

„Lokalizace tohoto dlouhodobě oblíbeného studentského festivalu také do Scaly se nabízela jako logický – byť lehce riskantní – krok, který měl události vetknout celouniverzitní rozměr," doplňuje Petr Dimitrov, manažer kina Scala. „Rád bych vyzdvihl organizační a produkční stránku projektu, která si v ničem nezadala s jinými – vyloženě profesionálními – akcemi, které ve Scale hostíme. Studenti vše pojali zodpovědně, energicky a s grácií,“ pochválil Dimitrov.

Skvělý zážitek

Filmový festival se skládá ze dvou bloků soutěžních filmů, o nichž hlasují sami diváci, a z bonusové sekce filmu. Hlasuje se ve dvou kategoriích: cena diváků a cena odborné poroty.

„Atmosféra byla přátelská, přívětivá, jako moderátor jsem zkoušel se svou kolegyní Jančou Čecháčkovou lidi i bavit a dokonce se párkrát zasmáli. Pro mě to bylo ještě pikantnější, protože jsem byl moderátor i vítěz ceny odborné poroty, kdy jsem odešel a zase přišel se svým spolupachatelem Honzou Szlauerem už ne jako moderátor, ale jako vítěz,“ pochvaluje si Jakub Špiřík, vítěz ceny odborné poroty za film cute_cats.avi.

„Troufnu si říci, že letos festival udělal krok do světa,“ shrnuje docent Sojka.

Vizuál 16. FFFI

Plakát 16. FF FI MU

Doc. RNDr. Petr Sojka, Ph.D.

Přípravy na promítání

Do Scaly se vejde 475 lidí

Organizátoři na křestu festivalového USB

Moderátor festivalu Jakub Špiřík